مجله اینترنتی

گروه‌های محیط‌زیستی از اداره هوانوردی آمریکا بابت صدور تأییدیه پرتاب استارشیپ شکایت کردند

ائتلافی از گروه‌های محیط‌زیستی از اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) بابت صدور مجوز به اسپیس‌ایکس برای پرتاب فضاپیمای استارشیپ شکایت کردند. آن‌ها مدعی‌اند که این اداره به‌طور کامل اثرات زیان‌بار پرتاب این راکت غول‌پیکر بر محیط‌زیست اطراف آن منطقه را بررسی نکرده است.

شکایتی که دوشنبه همین هفته در یک دادگاه منطقه‌ای در واشنگتن دی‌سی ثبت شده، به صدور مجوز برای 20 پرتاب استارشیپ در طول پنج سال آینده اشاره می‌کند. اولین پرتاب مداری این فضاپیما در تاریخ 31 فروردین‌ماه از مرکز استاربیس اسپیس‌ایکس در نزدیکی ساحل بوکا چیکا در جنوب تگزاس انجام شد. اما این آزمایش ناموفق بود و درنهایت با انفجار استارشیپ به پایان رسید.

شکایت حاضر می‌گوید پرتاب و انفجار این فضاپیما موجب انتشار ذرات معلق در منطقه‌ای شده است که از نظر محیط‌زیستی ارزش بالایی دارد. مرکز تنوع بیولوژیکی آمریکا در بیانیه‌ای دراین‌باره می‌گوید: «سایت پرتابی اسپیس‌ایکس در بوکا چیکا با پارک‌های ایالتی، پناهگاه‌های ملی حیات‌وحش و زیست‌گاه‌های مهمی برای گونه‌های در معرض خطر ازجمله سلیم، شاهین آپلومادوی شمالی، جگواروندی ساحل خلیجی، پلنگچه و لاک‌پشت‌های دریایی تحت خطر احاطه شده است.»

شکایت از FAA بابت صدور مجوز پرتاب برای استارشیپ

این سازمان غیرانتفاعی مستقر در ایالت آریزونا ادامه می‌دهد: «پرتاب و انفجار راکت‌ها از طریق افزایش ترافیک خودرویی، افزایش دما، آلودگی صوتی، آلودگی نوری و دیگر فعالیت‌های پرتابی آسیب بزرگی به محیط‌زیست وارد می‌کند. انفجار راکت‌ها زباله‌هایی را در این زیستگاه‌ها پراکنده کرده و موجب آتیش‌سوزی شده است.»

براساس این شکایت، فعالیت‌های اسپیس‌ایکس در بوکا چیکا بر زندگی شهروندان این منطقه هم اثر می‌گذارد. برای مثال، ساحل بوکا چیکا یک مکان عمومی است، اما اداره هوانوردی به اسپیس‌ایکس اجازه می‌دهد تا سالانه حداکثر 800 ساعت ورود به این منطقه را مسدود کند.

این شکایت از FAA می‌خواهد تا دوباره اثر محیط‌زیستی فعالیت‌های اسپیس‌ایکس در جنوب تگزاس را بررسی کند. این اداره پیش‌تر گفته بود که نتایج اولین پرتاب مداری استارشیپ و اثر آن بر خانه و زیستگاه جانوران را بررسی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *