مجله اینترنتی

پیاده‌روی فضایی روس‌ها برای فعال کردن یک رادیاتور حیاتی انجام شد

دو فضانورد روسیه یک پیاده‌روی فضایی را برای فعال کردن رادیاتوری که قبلا بیرون از «ایستگاه فضایی بین‌المللی» جابه‌جا کرده بودند، تکمیل کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، «سرگئی پروکوپیف»(Sergey Prokopyev)، فرمانده ماموریت «اکسپدیشن ۶۹»(Expedition ۶۹) و «دیمیتری پتلین»(Dmitry Petelin)، مهندس پرواز این ماموریت، در طول پیاده‌روی فضایی روز ۱۲ مه به مدت پنج ساعت و ۱۴ دقیقه، یک مبدل حرارتی را با موفقیت بیرون از «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) مستقر کردند.

این پیاده‌روی فضایی، سومین و آخرین پیاده‌روی از مجموعه‌ای بود که بر مجهز کردن نمای بیرونی ماژول آزمایشگاهی چند منظوره روسی «ناوکا»(Nauka) به رادیاتور و یک هوابند آزمایشی تمرکز داشت که ۱۳ سال پیش به همراه ماژول تحقیقاتی کوچک «راسوت»(Rassvet)، با شاتل فضایی «آتلانتیس»(Atlantis) ناسا به فضا پرتاب شد.

پروکوپیف و پتلین پس از باز کردن دریچه هوابند روی ماژول «پویسک»(Poisk) در ساعت ۱۱:۴۷ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی و خروج از ایستگاه فضایی بین‌المللی، به سمت ماژول ناوکا رفتند تا اتصالات باقی‌مانده که رادیاتور را بسته نگه داشته بودند، بردارند. با باز شدن پیچ‌ها، رادیاتور نیز باز شد. پروکوپیف مدت کوتاهی پس از به کار بردن یک اهرم برای باز کردن کامل بال سه پنل گفت: رادیاتور مستقر شده است.

با قرار گرفتن سخت‌افزار در جای خود، پروکوپیف و پتلین نخستین مجموعه از دریچه‌ها را برای آغاز بارگیری مایع خنک‌کننده رادیاتور باز کردند. تخمین زده شد که این فرآیند در مجموع حدود دو ساعت زمان ببرد.

پروکوپیف و پتلین در حالی که منتظر بودند تا مایع خنک‌کننده به داخل رادیاتور جاری شود، دو آچار را روی «بازوی رباتیک اروپایی»(ERA) نصب کردند. این بازوی رباتیک قبلا برای انتقال رادیاتور و هوابند از ماژول‌ راسوت به ماژول ناوکا در طول پیاده‌روی‌های فضایی ۱۸ آوریل و سوم مه استفاده ‌شده بود.

پیاده‌روی فضایی روس‌ها برای فعال کردن یک رادیاتور حیاتی انجام شد
پروکوپیف و پتلین در حال مستقر کردن رادیاتور روی ماژول ناوکا

این دو فضانورد، یک جفت نرده را نیز نصب کردند که آزمایشگاه ناوکا را به گره اتصال «پریچال»(Prichal) متصل ‌کرد. سپس پروکوپیف و پتلین، مجموعه دوم از دریچه‌ها را برای تکمیل بارگیری مایع خنک‌کننده در رادیاتور باز کردند. کنترل‌کننده‌های پرواز روسی بدون هیچ گزارشی از نشت توانستند تأیید کنند که رادیاتور با موفقیت در سیستم کنترل حرارتی ماژول ناوکا مستقر شده است.

پس از آن، فضانوردان به تمیز کردن محل کار خود پرداختند تا به داخل ایستگاه بازگردند و همه وظایف تعیین‌شده را حدود یک ساعت پیش از زمان برنامه‌ریزی‌شده انجام دادند. پروکوپیف و پتلین پس از دور انداختن حوله‌هایی که برای پاک کردن لباس‌های فضایی از مایع خنک‌کننده استفاده شده بودند، در ساعت ۵:۰۱ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی به پیاده‌روی فضایی خود پایان دادند.

پیاده‌روی فضایی روس‌ها برای فعال کردن یک رادیاتور حیاتی انجام شد
پتلین در حال دور انداختن یک دسته حوله استفاده‌شده که عکس آن با دوربین کلاه پروکوپیف گرفته شده است

با پیاده‌روی فضایی روز ۱۲ مه، پروکوپیف اکنون ۴۲ ساعت و ۱۶ دقیقه را در شش پیاده‌روی فضایی سپری کرده و پتلین اکنون ۲۶ ساعت و ۴۵ دقیقه را در چهار پیاده‌روی بیرون از ایستگاه فضایی بین‌المللی پشت سر گذاشته است.

این پیاده‌روی فضایی، ششمین پیاده‌روی فضایی سال جاری و دویست و شصت و سومین پیاده‌روی فضایی بود که به مونتاژ و نگهداری ایستگاه فضایی بین‌المللی اختصاص داشت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *